Salisilik Asit İçeren Ürünler

0 19

- Advertisement -

Salisilik Asit İçeren Ürünler; Salisilik Asit Peeling, ve Salisilik Asit Serum çeşitleridir. Sağlık Bakanlığı ÜTS kaydı bulunan Salisilik Asit ürünleri buradan >> Salisilik Asit  sayfasından incelenebilir.

Kuru, pullanma ve/veya pullanma koşullarına sahip deneklerin cildi, diğer bulguların yanı sıra azalmış su ve cilt lipid içeriği ile karakterizedir. 

Nazik temizleyicilerin ve nemlendiricilerin günlük kullanımının optimal bir cilt bariyeri fonksiyonunu geri kazanmaya ve korumaya yardımcı olabileceği iyi anlaşılmıştır. Seramid içeren temizleyici ve salisilik asit içeren kremin günlük kullanımının etkinliğini değerlendirmek için kuru ciltli hastalardan oluşan bir kohort çalışması geliştirilmiştir. 

Yöntemler: Hafif ila orta derecede kuru cilt koşullarına sahip otuz beş yetişkin, Kanada’daki dört dermatoloji merkezinden alındı. Gönüllüler, rıza ile günde iki kez, temizleyici ve salisilik asit içeren krem ​​içeren seramidlerle tedavi gördüler. 

Doktor ve denek tarafından değerlendirilen cilt durumu, başlangıç ​​ile (0. gün) ile 28. gün (son) karşılaştırılarak, Kuru cilt sınıflandırma ölçeği ve Global Estetik İyileştirme Ölçeği (GAIS) kullanılarak puanlanmıştır. Denekler ayrıca memnuniyet, ürün özellikleri, yaşam kalitesi yönleri, güvenlik ve tolere edilebilirliği derecelendirdi. 

Sonuçlar: Otuz dört denek tedavi ve çalışma dönemini tamamladı; biri takip etmek için kayboldu. Değerlendirilen temizleyici ve nemlendiricinin günlük kullanımı, 0. gün ile 28. gün (+/- 5 gün (son)) sonuçları karşılaştırıldığında cilt durumunu önemli ölçüde iyileştirdi. 

Kuru cilt sınıflandırma ölçeğini ve GAIS’i kullanan hem doktorlar hem de denekler, kuru cilt durumunda önemli bir iyileşme kaydetti. 

Tedaviden sonra denekler profesyonel yaşam kalitelerinde, öz imajlarında ve sosyal yaşamlarında önemli bir gelişme bildirdiler. Ürünlerin güvenli, rahat ve iyi tolere edildiği gösterildi. 

Sonuç: Sonuçlar, temizleyici ve nemlendiricinin kuru cilt koşulları için etkili, kolay ve rahat bir seçenek sunduğunu gösterdi. 

Bu araştırma, salisilik asidin deri döküntüsü oluşumuna nasıl yardımcı olduğu konusundaki bilgisizliğimizden kaynaklandı. Sulu krem ​​veya beyaz yumuşak parafin içinde ve %2-12 konsantrasyonlarında salisilik asit yirmi üç kişinin normal cildine uygulanırken araç tek başına kontralateral bölgelere uygulandı. 

Test ve kontrol bölgelerinden 1 hafta sonra biyopsiler ve cilt yüzeyi biyopsileri alındı. 

Histolojik inceleme, test numunelerinde daha az azgın tabaka olduğunu ancak canlı epidermisin yapısında niteliksel veya niceliksel farklılıklar olmadığını gösterdi. Biyopsi bölümleri, trityumlu öncü bileşiklerin varlığında inkübe edildi ve müteakip otoradyografik inceleme, test ve kontrol preparasyonları arasında timidin, sitidin veya histidin eklenmesinde hiçbir fark göstermedi. 

Deri yüzeyi biyopsilerinin taramalı elektron mikroskobu, tüm örneklerde -muhtemelen hidrasyon nedeniyle- bazı değişiklikler gösterdi, ancak aynı zamanda test ve kontrol bölgeleri arasında çarpıcı farklılıklar gösterdi ve özellikle daha yüksek salisilik asit konsantrasyonları ile işaretlendi. 

Salisilik asidin hücreler arası çimento materyalini çözerek deskuamasyona neden olduğu ileri sürülmektedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.