Salisilik Asit Peeling

0 16

- Advertisement -

Salisilik Asit Peeling; İster sık sık yaşanan çatlaklarla mücadele etmeye istekli olun, ister yağlı cildi tedavi etmek için güvenilir bir çare arıyor olun, salisilik asitten başkasına bakmayın.

Bu güçlü kimyasal eksfoliyatör, kızarıklığı uzak tutarken bu sorunları kaynağında çözmek için cildinizin derinliklerine girer ve parlak, temiz bir cilde giden yolu açar.

Bununla birlikte, çok fazla iyi bir şeye sahip olabilirsiniz, bu yüzden uzmanları faydaları tartışmaları, potansiyel yan etkileri açıklamaları ve salisilik aside cilt bakımı rutininize eklemeye yönelik kullanım yönergelerini sizler için derledik.

Burada, Cadogan Kliniği’nde oküloplastik cerrah ve estetik doktoru olan Dr Maryam Zamani, Sk’de dermatolog danışmanı Dr Shaaira Nasir; ve Organic Apoteke’nin kurucusu ve bilim adamı Dr. Nitasha Buldeo, bu üründen en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını açıklıyor.

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik asit, bir tür peeling asit olan bir beta-hidroksi asittir (BHA). Diğer tip AHA veya alfa hidroksi asittir ve bu, glikolik ve laktik asit gibi bileşenleri içerir. Salisilik asit, antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Dr Zamani, söğüt kabuğundan türetilen veya sentetik olarak üretilen salisilik asidin antiinflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere sahip olduğunu söylüyor.

Dr Buldeo, aynı zamanda onu aspirin ile aynı aileye yerleştiren bir salisilat olduğunu söylüyor. “Aspirine alerjiniz varsa, salisilik asitten kaçınmalısınız” diye uyarıyor.

Bir BHA olarak salisilik asit yağda çözünür, yani suda çözünür AHA bileşenlerinden daha derin bir seviyede cilde nüfuz edebilir.

Salisilik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Salisilik asit herkes kullanabilir, ancak özellikle yağlı veya akne eğilimli cildi olan kişiler için yararlıdır. Yapabilecekleri şunlardır:

  • Gözeneklere derinlemesine nüfuz eder
  • Ölü cilt hücrelerini gevşetir
  • Tıkanmış gözenekleri temizler
  • Sebum salgısını azaltır
  • Enflamasyonu ve kızarıklığı azaltır
  • Sivilceleri ve komedonları parçalamaya yardımcı olur

Salisilik asit cildin görünümünü iyileştirir, sivilce lekelerini azaltır ve siyah noktaların ve çatlakların önlenmesine yardımcı olur.

Sivilce İçin Salisilik Asit

“Yağda çözünür olduğu için salisilik asit, gözeneklere nüfuz edebilir ve fazla sebumu ve döküntüyü çözebilir, bu da onu yağlı ve akne eğilimli ciltler için ideal hale getirir ”diye açıklıyor Dr Zamani. Aynı zamanda yağ üretimini de düzenler. “

“Bir anti-enflamatuar etki cildin daha az kırmızı ve iltihaplı görünmesine yardımcı olabilir” diye devam ediyor. “Genel peeling etkisi cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olacak ve diğer cilt bakım ürünlerinin cilde daha etkili bir şekilde nüfuz etmesine izin verecek.”

Eksfoliye Edici Olarak Salisilik Asit

Dr. Nasir, salisilik asitin keratolitik olduğunu, yani keratini parçaladığını söylüyor. Keratin, cildinizdeki ana proteindir ve en dış katman olan cilt bariyerinizi oluşturur. “Salisilik asit, cildin üst tabakasını kimyasal olarak soyarak ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı oluyor” diyor.

Siyah Ve Beyaz Noktalar İçin Salisilik Asit

Siyah nokta ve beyaz nokta, fazla yağ ölü deri hücreleriyle karıştığında ve bir gözeneği tıkayan bir tıkaç oluşturduğunda oluşur. Salisilik asit, keratolitik özellikleri nedeniyle, tıkaçları çözmek için derinin derinliklerine iner.

Hangi Ürünler Salisilik Asit İçerir?

Salisilik asit yüz yıkamalarda, tonerlerde, leke bırakma işlemlerinde, nemlendiricilerde, yüz maskelerinde ve sıvalarda bulunabilir.

Dr. Nasir, “Sedef hastalığı, keratozis pilaris, nasırlar, mısır veya siğil tedavileri gibi durumlarda kalınlaşmış cildi azaltmaya yönelik tedavilerde de kullanılıyor” diyor.

Salisilik Asit Peeling Nasıl Uygulanır

Dr Zamani, salisilik asidin nazikçe pul pul dökülme için bir temizleyiciye veya lekeye eğilimli cildi dengeli ve kontrol altında tutmak için tasarlanmış bir bakım serumuna dahil edilmesi gerektiğini söylüyor. İkincisini kullanıyorsanız, serumu sadece doğrudan tedavi etmek istediğiniz bölgeye uyguladığınızdan emin olun.

Hassas cilde sahip olanlar için, günlük veya düzenli kullanım potansiyel olarak cilt bariyerini kurutabilir ve hatta zarar verebilir, bu nedenle pul pul cilt veya herhangi bir tahriş belirtisine dikkat edin.

“Daha hassas cilt tipleri dikkatli kullanmalı ve toleransları arttıkça kullanımı artırmalıdır” diye devam ediyor. “SPF, herhangi bir peeling tedavisinde olduğu gibi gün içinde de kullanılmalıdır.”

Salisilik Asitten Kimler Kaçınmalıdır?

Cilt tipiniz ne olursa olsun, önce bir uzmana danışmadan salisilik asidi diğer asit içeren ürünlerle katmanlandırmaktan kaçının. Dr Buldeo, “Yanlış kullanılırlarsa yanıklara, hasara veya yaralara neden olabilirler” diyor.

Benzer şekilde, cilt bakım ürünlerinizdeki retinoller ve antioksidanlar gibi diğer aktif bileşenlere de dikkat etmelisiniz.

“Bu bileşenlerden bazıları, bazı asitlerin yanmaya veya yara izine neden olan etkilerini yoğunlaştırabilir” diye devam ediyor. ‘Cildinizin bir seferde tek bir aktif bileşenle çalışmasına izin verin. Bu, aşırı uyarılma veya ters reaksiyon riskini azaltır. “

İdeal olarak, kimyasal peelingleri cilt bakımı rutininize dâhil etmeden önce bir uzmana danışmalısınız. Dr Buldeo, “Asitleri veya kimyasal soyma ürünlerini düzenli olarak kullanmadan önce bir uzmandan tavsiye almanız çok önemlidir,” diye devam ediyor. “Asit bazlı ürünlerinizi aşırı kullanmayın.”

Salicylic Acid yanetkileri ve tehlikeleri

En yaygın yan etki tahriştir. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, salisilik asidi kullanmayı derhal bırakın ve doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın.

  • Ciltte yanma veya karıncalanma
  • Kuruluk
  • Kırmızılık
  • Cilt temizleme

Dr. Nasir, “Büyük miktarlarda, yüksek yüzdelerde ve geniş yüzey alanlarına uygulanırsa, aşırı salisilik asit doz aşımı olasılığı vardır” diye uyarıyor.

Bağımsız bir ürün olarak kullanıldığında, salisilik asit genellikle yüzde 10 ila 100 arasında değişen konsantrasyonlarda bulunabilir.

Salisilik Asit Nasıl Kullanılmalı;

Cildin tipine ve durumuna bağlı olarak, topikal salisilik asit günde birkaç kez veya haftada birkaç kez nadiren kullanılabilir. Hassas bir cildi olmayan kişiler ve ideal olarak bir nemlendirici ile birlikte günlük olarak az bir miktar uygularsa, günlük kullanımı tolere edebilirler.

eczanelerde, mağazalarda ve hatta reçeteyle çeşitli salisilik asit ürünleri bulunmaktadır. Bulunan ürün çeşitleri ve dozajları şu şekildedir:
• Genellikle günlük kullanım için tasarlanmış akne yüz yıkama ve temizleyicileridir.

Bazı dermatologlar, en iyi sonuçları elde etmek için farklı salisilik asitlerin bir karışımını içeren yüz ürünleri alınmasını önerir.


• Akne leke tedavileri, bunlar mevcut olan zit veya lekelere oluşan merhem veya kremlerdir. İçeriğin yaklaşık yüzdesi olan, aşırıya kaçmadan etkili bir mukavemet içeren ürünler tercih edilmelidir.


• Sırtta, göğüste vb. sivilceleri tedavi edebilen vücut yıkamalarında kullanılan ürünlerdir.


• Saç derisi kepeklerini azaltmak için kullanılan salisilik asit şampuanları vardır.


• Cilde veya kafa derisine uygulanan mendil, ped ve yamalar bulunmaktadır.


• Yüzde kullanılması amaçlanan çoğu ürün, yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 100 salisilik asit konsantrasyonlarında mevcuttur.

Dermatologlar ayrıca yüzde 50 ila yüzde 100’a kadar çok daha yüksek dozlar kullanan salisilik asit kabukları gibi tedaviler sunmaktdırlar, ancak bu tedaviler düzenli kullanım için değildir ve sadece doktor tarafından güvenli ve etkili olacağını düşünüyorsa uygulanmalıdır.


Daha kalın ciltlerde siğillerin tedavisi için konsantrasyonlar yüzde 25 ila 50 arasındadır.

Yan etkilerin mümkün olabileceğinden bu konsantrasyonun dikkatle kullanılması gerekir.

Siğilleri temizlemek için bu bileşeni kullanıyorsa, talimatları dikkatlice okunmalıdır.

Genellikle bandajlar birkaç hafta boyunca yaklaşık 48 saatte bir uygulanır. (Bir siğilin gitmesi 12 hafta kadar sürebilir.)

Ayrıca, siğilleri banyoda 10 ila 15 dakika bekleterek, ardından cildi pul pul dökmek için bir zımpara tahtası veya ponza taşı kullanarak, daha sonra birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kez Salisilik Asit Peeling uygulayarak tedavi edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.