Salisilik Asit Tonik

0 20

- Advertisement -

Salisilik Asit Tonik; Akne için tedavi seçenekleri arasında kimyasal peeling yer alır. Akne tedavisinde trikloroasetik asit (TCA) kullanılmıştır. 

Salisilik Asit İçeren Ürünler; Salisilik Asit Peeling, ve Salisilik Asit Serum çeşitleridir. Sağlık Bakanlığı ÜTS kaydı bulunan Salisilik Asit ürünleri buradan >> Salisilik Asit  sayfasından incelenebilir.

TCA’nın korneosit kohezyonunu ve keratinosit tıkanmasını azaltma yeteneği, bu tedavi modunu ele alır. Salisilik asit mükemmel bir keratolitik ajandır. Hücreler arası çimentonun çözünmesi yoluyla işlev gördüğüne ve böylece korneosit yapışmasını azalttığına inanılmaktadır.

Amaç: Akne vulgarisli hastalarda TCA %25 peeling‘in terapötik etkinliğini %30 salisilik asit ile karşılaştırmak.

Gereç ve yöntem: Yüz aknesi olan Fitzpatrick cilt Tip III ila V olan yirmi hasta alındı. Yüzün sağ yarısına yüzde yirmi beş TCA, sol yarısına ise %30 salisilik asit 2 hafta arayla 2 ay süreyle uygulandı.

Sonuçlar: Salisilik asit peelingi (%95) ile TCA ile (%85) karşılaştırıldığında toplam iyileşme daha sıktı. Toplam komedon iyileşmesi, salisilik asitle (%70) karşı TCA soyulmasıyla (%80) daha sıktı. 

İnflamatuvar lezyonların iyileşmesi, salisilik asitle tedavi edilen taraf arasında (%85) TCA soyma ile tedavi edilen taraf arasında (%80) daha sıktı. Ancak sonuçlar istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmadı.

Sonuçlar: Trikloroasetik asit, komedon lezyonlarının tedavisinde daha üstünken, salisilik, inflamatuar lezyonların tedavisinde, sonuçları arasında önemli bir fark olmaksızın daha üstündür.

Birçok şirket, pahalı reçeteli ilaçlar veya yüksek kaliteli reçetesiz kozmetikler sağlayarak tedavi edilebilir cilt koşullarından yararlandı. Bununla birlikte, hastalar, genellikle zararlı yan etki profilleri ve hassas ciltlerle tepkimeleri yerine bu ilaçlara karşı daha endişeli hale geldi.

Amaçlar: Bu tomurcuklanma sorununa karşı koymak için bir serum geliştirdik. Amacımız, çeşitli OTC ve reçeteli ilaçlarla karşılaştırıldığında akne kontrolünde üstün olan alternatif bir reçeteli akne ilacı getirmekti. Öncelikle tüm doğal glikolik asit ve salisilik asitten oluşan yeni bir formül oluşturduk.

Hastalar/yöntemler: Glikolik ve salisilik asitten oluşan serumumuzun hafif ila orta dereceli inflamatuar ve kistik akne, rosacea, folikülit ve keratoz pilarisinden muzdarip hastalar için etkinliğini değerlendirmek için ileriye dönük bir çalışma tasarladık. Yaşları 17 ile 46 arasında değişen 66 hasta seçilmiştir. Uyandırma serumunu 2 hafta boyunca gece sürmeleri istenmiştir. Takip randevusunda hastalardan ciltlerinde fark ettikleri değişikliklerle ilgili bir anket doldurmaları istendi.

Bulgular: Hastaların %90’ından fazlası, komedonal ve kistik aknede azalmayla birlikte aknede genel olarak önemli bir iyileşme olduğunu bildirdi. Hastaların %70-80’i yağlılıkta azalma, hatta doku ve daha pürüzsüz görünen bir cilt belirtti. Fizik muayene bulguları hasta tarafından bildirilen değerlendirme ile uyumluydu.

Sonuç: Bir glikolik ve salisilik asit kombinasyon serumu, tipik reçeteli ilaç tedavisinden vazgeçmek isteyen hastalar için alternatif bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.

Anahtar Kelimeler: akne; salisilik asit tonik; salisilik asit.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.