Sivilce Tedavisi

0 24

- Advertisement -

Sivilce Tedavisi için Kimyasal peeling, akne ve akne izlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. 

Dermisli veya dermissiz, epidermisin bir kısmının veya tamamının kontrollü yıkımına neden olarak, pul pul dökülmeye ve yüzeysel lezyonların çıkarılmasına ve ardından yeni epidermal ve dermal dokuların rejenerasyonuna neden olur. 

En sık kullanılan peeling ajanları salisilik asit, glikolik asit, piruvik asit, laktik asit, mandelik asit, Jessner solüsyonu, trikloroasetik asit (TCA) ve fenoldür. 

Hastanın cilt tipine, akne aktivitesine ve akne izlerinin tipine göre uygun peeling seçilir. 

Kombinasyon kabukları yan etkileri en aza indirir. Sivilce izlerinde, daha iyi klinik sonuçlar elde etmek için kimyasal peeling diğer prosedürlerle birleştirilebilir. 

Bir dizi kimyasal peeling, kısa bir süre içinde önemli bir iyileşme sağlayabilir. hasta memnuniyetine ve klinik sonuçların korunmasına yol açar. 

Akne vulgaris, cildin pilosebase ünitesini etkileyen ve kalıcı izlere neden olabilen komedon, papül, püstül, nodül, kist varlığı ile karakterize oldukça yaygın bir durumdur. Akne vulgaris genellikle ergenleri ve genç yaş gruplarını içerir. 

Aktif akne vulgaris genellikle hiper veya hipopigmentasyon, skar oluşumu ve cilt şekil bozukluğu gibi çeşitli komplikasyonlarla ilişkilidir. Önceki çalışmalar, aktif akne vulgaris tedavisinde lokal ve sistemik ajanların etkinliğini ve güvenliğini hedef almıştır. 

Yüzeysel kimyasal peeling, potansiyel olarak istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilen bir cilt yaralama prosedürüdür. Bu çalışma, aktif akne vulgaris tedavisinde yüzeysel kimyasal peelingin etkinliğini ve güvenliğini gözden geçirmek amacıyla yapılmıştır. 

Dahil etme ve hariç tutma kriterlerini karşılayan önceki yedi makalenin yapılandırılmış bir incelemesidir. Klinik değerlendirmeler, tedavi öncesi ve tedavi sonrası karşılaştırmalara ve aktif akne vulgariste papül, püstül ve komedonların azaltılmasında yüzeysel kimyasal peelingin rolüne dayanmaktadır. 

Sivilce Tedavisi

Bu çalışma, hemen hemen tüm hastaların hafif bir rahatsızlık, yanma, tahriş ve kızarıklık olmasına rağmen kimyasal peeling işlemlerini iyi tolere ettiğini göstermiştir; ayrıca majör advers olayların insidansı çok düşüktü ve kolayca yönetilebilirdi. 

Sonuç olarak, aktif akne vulgariste glikolik asit ile kimyasal peeling iyi tolere edilen ve güvenli bir tedavi yöntemi iken, salisilik asit peeling daha koyu tenli hastaların tedavisi için daha uygundur ve glikolik aside göre önemli ve daha erken iyileşme göstermiştir. 

Klinik değerlendirmeler, tedavi öncesi ve tedavi sonrası karşılaştırmalara ve aktif akne vulgariste papül, püstül ve komedonların azaltılmasında yüzeysel kimyasal peelingin rolüne dayanmaktadır. 

Salisilik asit, 2000 yılı aşkın bir süredir çeşitli cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Salisilik asidin stratum corneum’u pul pul dökme yeteneği, onu soyma için iyi bir ajan yapar Sivilce Tedavisi için sık kullanılmaktadır.

Özellikle salisilik asidin komedolitik özelliği onu akneli hastalar için faydalı bir peeling maddesi yapar. Bir zamanlar bir keratolitik ajan olarak kabul edilen salisilik asidin, hücreler arası keratin filamentlerini kırmak veya parçalamaktan ziyade hücresel bağlantıları bozma kabiliyetinden dolayı bir desmolitik ajan olarak rolü şimdi tanınmakta ve burada tartışılmaktadır. 

Bir soyma maddesi olarak salisilik asit, akne vulgaris, melazma, fotohasar, çiller ve mercimek dahil olmak üzere bir dizi endikasyona sahiptir. 

Fitzpatrick cilt tipleri I-III’de ve ayrıca cilt tipleri V ve VI’da salisilik asitle peelingin etkinliği ve güvenliği literatürde iyi bir şekilde belgelenmiştir. Bu makale, bir soyma maddesi olarak salisilik asit ve olası endikasyonları hakkında mevcut verileri ve literatürü gözden geçirmektedir. 

Özellikleri, etkinliği ve güvenliği, soyma prosedürü ve olası yan etkileri ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Bir salisilizm hesabı da dahildir.

Anahtar Kelimeler: akne vulgaris; desmolitik ajan; salisilik asit, sivilce tedavisi

© 2016 Elsevier Inc. Tüm hakları saklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.